12/22/2017

SWANSON Chelat Miedzi – nie taka miedź straszna jak nam wmawiają

Czego to ludzie nie wymyślą……

Szukając informacji odnośnie włosów natrafiłam w internecie na ciekawy artykuł odnośnie suplementacji miedzią. Temat bardzo mnie zainteresował, ponieważ dotyczy mnie bezpośrednio. Mianowicie chodzi o fakt, że przyjmowanie suplementu miedzi wpływa korzystnie na pigment skóry i po jakimś czasie pomaga opanować siwienie włosów.
Ale zaczynając od początku. 

suplement na wypadające włosy

Czym jest miedź? I na co pomaga?
Miedź jest mikroelementem niezbędnym do życia  człowieka. Bierze udział w dużej ilości podstawowych funkcji organizmu:
-  ułatwia wprowadzanie żelaza do hemoglobiny krążącej we krwi,
- ułatwia wchłanianie i przemianę żelaza do krwinek czerwonych co umożliwia transport tlenu do wszystkich komórek i tkanek,
- reguluje ciśnienie krwi i rytm serce,
- wzmacnia naczynia krwionośne, kości, ścięgna i włókna nerwowe,
- zwiększa płodność,
- wpływa na zabarwienie skóry i włosów - jest niezbędna do tworzenia melaniny, pigmentu decydującego o kolorze skóry i włosów,
- uczestniczy w syntezie ponad 15 białek, w tym kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry.
Miedź chroni tkanki przed uszkodzeniami wywołanymi wolnymi rodnikami tlenowymi, wzmacnia układ odpornościowy.


O niedoborze miedzi mogą świadczyć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz częste przeziębienia.
Jaką rolę pełni miedź w organizmie? Jakie są najlepsze źródła miedzi?
Miedź występuje w naszym organizmie jedynie w śladowej ilości (75–150 mg), praktycznie możemy ją znaleźć przede wszystkim w tkankach miękkich. Najwięcej tego pierwiastka znajdziesz w wątrobie, mózgu, sercu i nerkach, mniej w gruczołach, kościach i mięśniach.
Miedź bierze udział w syntezie hemoglobiny i w połączeniu z żelazem pomaga transportować tlen do każdej komórki, zwłaszcza do wrażliwej na niedotlenienie tkanki nerwowej. Od ilości miedzi zależy również praca mózgu – zdolność myślenia, zapamiętywania, kreatywność. Miedź wpływa na przesyłanie impulsów nerwowych i poziom neuroprzekaźników. Ułatwia też transportowanie i wchłanianie żelaza.


Objawy niedoboru
Problemy z koncentracją i pamięcią, nadpobudliwość, kruche, łamliwe kości, częste infekcje – to najpopularniejsze objawy. Przewlekły brak tego pierwiastka prowadzi do anemii. Niedobór miedzi grozi osobom cierpiącym na przewlekłe biegunki, z zaburzonym wchłanianiem czy odchudzającym się.
Objawy nadmiaru
Przede wszystkim można odczuwać bóle mięśni i żołądka, mdłości, zaburzyć prace wątroby, serca, układu oddechowego. Nadmierne ilości miedzi gromadzone są w wątrobie, mózgu
i rogówce oka, czego skutkiem jest uszkodzenie tych narządów. Źródła miedzi na 100 g produktu:
  -  kakao - 3,71 mg
  -  nasiona słonecznika - 1,87 mg
  -  pestki dyni - 1,57 mg
  -  orzechy laskowe - 1,29 mg
  -  wątroba wieprzowa - 0,63 mg
  -  natka pietruszki - 0,61 mg
  -  płatki owsiane - 0,55 mg
  -  kasza gryczana - 0,41 mg
  -  groszek zielony - 0,30 mg
  -  chleb żytni razowy - 0,24 mg
  -  orzechy włoskie - 0,28 mg
  -  czekolada gorzka - 0,16 mg
Warto wiedzieć, że miedź jest lepiej przyswajana z diety bogatej w białko zwierzęce niż z diety zawierającej głównie białka roślinne. Jej przyswajanie poprawiają węglowodany (glukoza i skrobia) i witamina C.
Z kolei żelazo, cynk, cyna, wapń i fosfor mają negatywny wpływ na jej przyswajanie. Przyswajanie miedzi zmniejszają także fityniany, błonnik pokarmowy i związki siarki.
SWANSON Albion Chelat Miedzi 2 mg to 60 kapsułek w cenie około 15 zł.

Składniki: Diglicynian miedzi, mąka ryżowa, otoczka kapsułki: żelatyna, maltodekstryna, substancja przeciwzbrylająca: sole wapniowe kwasów tłuszczowych.
Sposób użycia: Jedna kapsułka dziennie. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut prawidłowo zróżnicowanej diety. Preparaty z miedzią przyjmuje się w porozumieniu z lekarzem, o stałych porach, podczas posiłku, by nie podrażniać przewodu pokarmowego.
Podsumowanie kuracji po dwóch miesiącach.


Cóż mogę powiedzieć. Cud żaden się nie wydarzył, ale zwróciłam uwagę na to, że poprawił się koloryt cery i w sumie nie wiem czy to od miedzi czy to efekt stosowania serum z witaminą C czy serum z olejkiem z opuncji figowej. Może być, że to wszystkie kroki złożyły się na efekt końcowy. Cera jest zdrowsza, jakby delikatnie muśnięta słońcem, przebarwienia delikatnie bledną. Zauważyłam również znaczne ograniczenie wypadania włosów!!! Po przeanalizowaniu składników popularnych suplementów na włosy i paznokcie okazało się, że też zawierają właśnie miedź i to na pierwszych miejscach w składzie. Więc jak widać jest coś na rzeczy.
Suplementację miedzią, będę kontynuować, ale już z mniejszą dawką 1 mg, żeby nie przedobrzyć. Mam również nadzieję, że pomoże bardziej na przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Ale to dopiero pokaże przyszłość.
Oczywiście w ramach wymądrzania się polecam najpierw skonsultować ten suplement
z lekarzem. Miedź jest metalem ciężkim nie zapominaj o tym.

Stosujesz może jakieś nietypowe suplementy?