2/26/2024

Perfumowa pasja - w jaki sposób powstają perfumy?

Podziwiając niektóre kompozycje zapachowe zawsze zastanawiam się w jaki sposób powstała taka kreacja? Co autor miał na myśli? I jak zostało to wykonane, że można podziwiać różne zapachowe połączenia, które tworzą perfumiarze.

W jaki sposób powstają perfumy?
kaboompics.com


Perfumy dla niektórych osób są bardzo istotną częścią ich codziennej rutyny. W zależności od nastroju, humoru, pory roku dobieramy perfumy tak, aby miały one moc wywoływania emocji i wspomnień.  Proces ich tworzenia to połączenie sztuki i nauki. 

Perfumy używane były  już od czasów starożytnych, kiedy to ludzie używali zapachów natury do produkcji przyjemnie pachnącej wody kolońskiej i perfum dla kobiet. Perfumy te przybierały różne formy, a jako składniki używano suszone zioła, płonące drewno lub tłoczony olej.

Chociaż od czasów starożytnych idea i schemat budowy perfum pozostają na podobnym poziomie. Natomiast w dzisiejszych czasach produkcja odbywa się w warunkach niemal laboratoryjnych. 

Każdy koncept zaczyna się od pomysłu. Ale jak przełożyć pomysł na zapach, który zrozumieją inni i spodoba się większości klientów? W tym momencie do pracy przystępuje perfumiarz, nos którego zadaniem będzie stworzyć kompozycję idealną.

Nie każdy jest w stanie połączyć ze sobą różne składniki, tak aby otrzymać piękne perfumy. Nie ukrywam, że podziwiam perfumiarzy, którzy za sprawą swojego doświadczenia są w stanie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Wymaga to nie tylko świetnego warsztatu, lat pracy, ale również doskonałej pamięci węchowej. Jest to zawód niezwykle prestiżowy i odkąd ja interesuję się perfumami, widzę, że prawdziwych mistrzów w swojej dziedzinie jest niewielu.


W takim razie przystępujemy do tworzenia. Mamy zarysowaną koncepcję i akordy, które powinny dominować w zapachu. Aby dobrać odpowiednie składniki czasami trzeba przetestować wiele setek próbek ingrediencji, z których chcemy stworzyć nasze perfumy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że to są miesiące testów i setki próbek. Jest to naprawdę żmudna praca, która wymaga ogromnej cierpliwości. Niezbędna na tym etapie jest również wiedza, jak połączyć ze sobą cenne olejki eteryczne, ekstrakty czy syntetyczne związki chemiczne, w taki sposób, aby osiągnąć sukces i żeby w efekcie końcowym powstały piękne i trwałe perfumy.

Tradycyjny proces tworzenia kompozycji opiera się na tzw. piramidzie zapachowej. To znaczy, że łączymy składniki w taki sposób, żeby zacząć od bazy zapachu czyli największej ilości skoncentrowanych składników. Te nuty pozostają na skórze najdłużej i otulają całą kompozycję. Kolejnym etapem piramidy jest serce, czyli środkowa część zapachu, która podbijana przez bazę utrzymuje się na skórze kilka godzin. Następnie tworzone są nuty głowy, czyli część zapachu, którą poznajemy w pierwszej chwili po aplikacji, niestety ta część utrzymuje się najkrócej.

Na tym etapie cała kompozycja może jeszcze ulec zmianom, ponieważ cały czas jest ona ulepszana.  Nad tym właśnie etapem czuwa perfumiarz, dyrektor kreatywny i pozostały sztab ludzi. 

Gdy już zostaje wybrana ostateczna wersja receptury, wtedy ustala się stopień jej stężenia, a w kolejnym etapie łączy się z alkoholem i wodą. Oczywiście ten ostatni krok jest w pełni zautomatyzowany, więc tak naprawdę jest najmniej pracochłonny. I tak po wielu miesiącach prób i testów mamy gotowe perfumy, które należy jedynie rozlać do zaprojektowanych wcześniej flakonów.

W jaki sposób powstają perfumy?
kaboompics.com


Do produkcji perfum wykorzystuje się różne rodzaje składników zapachowych: 

* roślinne - są to oleje roślinne, ekstrakty pozyskiwane z kwiatów, ziół, żywic, kory drzew, czy owoców;

* pochodzenia zwierzęcego - są to wydzieliny niektórych gatunków zwierząt, takich jak kaszalot (ambra) czy piżmak (piżmo). Ale także miód pszczeli należy do składników pochodzenia zwierzęcego;

* syntetyczne - wszelkie ingrediencje, które są wytworzone sztucznie i powstały w warunkach laboratoryjnych, jak na przykład białe piżmo. 


Czasami do wytworzenia wysokiej jakości, perfumy dojrzewają miesiącami, aby zapach doskonale się macerował i  łączył w poszczególnych nutach, które powinny ze sobą współgrać.

Głównym konserwantem w perfumach jest alkohol etylowy. Występuje on w różnych stężeniach i rozcieńcza koncentrat perfum, tak aby można było bezpiecznie aplikować go na skórę.Co sprawia, że ​​perfumy pachną mocniej?

Takim składnikiem, który sprawia, że zapach jest utrwalony i dłużej utrzymuje się na skórze są olejki eteryczne. Nadają one piękny zapach pochodzący z naturalnych ekstraktów roślinnych..... lub syntetycznie wytworzonych aromatycznych substancji chemicznych.


Na pewno wiele osób zastanawia się, czy perfumy tracą swoją ważność i termin przydatności do użycia. Powiem tak.... podobno otworzony flakon sprawia, że już ucieka nam termin przydatności. Ale generalnie wszystkie składniki konserwujące (m.in. alkohole) wpływają na wydłużenie możliwości cieszenia się ulubionym zapachem. Tak samo jak i hermetycznie zamknięty atomizer, który chroni drogocenny sok przed dostaniem się powietrza. Aczkolwiek obecnie coraz częściej spotykam się z flakonami umożliwiającymi ponowne napełnienie, czy butlami z zapasem perfum do napełnienia. W takim przypadku, kiedy perfumy mają kontakt z powietrzem, rzeczywiście mogę starzeć się szybciej. Uważam również, że jeśli odpowiednio przechowujemy nasze  flakony, to możemy cieszyć się ulubionymi zapachami jeszcze wiele lat. 


Mam nadzieję, że trochę ten temat rozjaśniłam. Perfumiarstwo to sztuka, podchodząca pod artyzm. Chylę czoła i podziwiam talent i możliwości kreatywne niektórych perfumiarzy.