12/29/2023

Endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja cz. II

Dzisiaj przychodzę w kolejną częścią mojej opowieści o operacji i mojej drodze do rekonwalescencji. Po operacji dostałam skierowanie na 3 tygodnie rehabilitacji w ramach NFZ. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że dobrze by było, żeby te pierwsze 2 miesiące odpocząć w domu, zregenerować się i pozwolić wygoić bliźnie pooperacyjnej. A na 3 miesiąc dopiero żeby wdrażać rehabilitację.

Endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja
źródło Google


W szpitalu rozpoczęliśmy ćwiczenia wzmacniające mięśnie, dodatkowo miałam bieżnię i jazdę na rowerze stacjonarnym.  Te trzy tygodnie zleciała migiem, ale kondycja mocno się poprawiła, tak samo jaki siła mięśni. Odstawiłam również kule w tym okresie. Żeby jeszcze bardzie wzmocnić mięśnie starałam się sporo spacerować. 

Ale i tak uważam, że 3 tygodnie to decydowanie zbyt mało. Ponieważ ja mam jeszcze problemy z kręgosłupem po około pół roku od operacji uczęszczałam dodatkowo prywatnie na rehabilitacje i to była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. 

Po konsultacji z panem fizjoterapeutą miałam rozpisany program działania. Celowo nie opisuję Wam tutaj całej terapii, ponieważ od tego są specjaliści, którzy dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

W każdym razie, kilka miesięcy ćwiczeń zdecydowanie poprawiło moją kondycję, wzmocniło mięśnie i powiem Wam, że wejście na trzecie piętro bez zadyszki to spore osiągnięcie w moim wieku. Żeby nadal kontynuować ćwiczenie zakupiłam sobie do domu kilka pozycji, które Wam przedstawię.

ROWEREK REHABILITACYJNY
orteo.pl


Po pierwsze ROWEREK REHABILITACYJNY to jest naprawdę fajny sprzęt na domowy rozruch. To urządzenie służy do wzmacniania górnych oraz dolnych partii ciała. Pozwala na pedałowanie zarówno nogami jak i rękoma, co sprawia, że ruch oddziałuje na barki, ramiona, górną część pleców oraz nogi. Sprzęt sprawdza się w przypadku osób prowadzących siedzący styl życia, tak samo jak i w przypadku osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej. Rowerek również sprawdzi się dla kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnich miesiącach. Rowerek jest niewielkich rozmiarów także można go swobodnie przechowywać w każdym miejscu. Rowerek jest wyposażony w ekran ledowy, na którym wyświetlają się podstawowe funkcje jak na przykład: całkowity czas treningu, całkowita przebyta odległość, całkowity czas ruchu podczas treningu oraz liczba spalonych kalorii. Przede wszystkim ten licznik ważny jest do minitorowania postępów w treningu.

Można by pomyśleć, że nie jest to sprzęt do poważnego treninu, ale wyprowadzę Was z błędu. Korzystanie z tego tupu pomocy zapobiega zanikom mięśni, poprawia sprawność układu krążeniowo-oddechowego, wspomaga ukrwienie kończyn w zasięgu krążenia tętniczego, żylnego, limfatycznego. Rotor pozwoli również zniwelować skurcze, wspomaga układ sercowo-naczyniowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji oraz pomaga w walce z nadwagą.

Rowerek pod stabilizatorami posiada antypoślizgowe nakładki, które zapewniają doskonałą przyczepność, zarówno podczas korzystania nogami, jak i rękoma. Sprzęt nie przesuwa się podczas ćwiczeń. Dodatkowo obydwa pedały posiadają również antypoślizgową strukturę, która gwarantuje komfortowe użytkowanie.

PNEUMATYCZNA PODUSZKA DO SIEDZENIA I ĆWICZEŃ
orteo.pl


Kolejnym moim hitem jest PNEUMATYCZNA PODUSZKA DO SIEDZENIA I ĆWICZEŃ. Tę poduszkę można wykorzystać do ćwiczeń, jak i siedzenia. Stanowi również element szeroko pojętej rehabilitacji. Poduszka posiada dwie powierzchnie: z mniejszymi i większymi wypustkami. Warstwa z dłuższymi kolcami służy m.in. do terapii sensomotorycznej, ale znajduje również zastosowanie w masażu stóp, poprawiając ich ukrwienie oraz stymulując receptory skóry. Beret przeznaczony jest do korygowania wad postawy oraz wzmocnienia mięśni grzbietu. Poprzez generowanie mikroruchów krążków międzykręgowych odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas siedzenia i wymusza prawidłową postawę. Szczególnie polecana dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Ja bardzo lubię używać tę poduszkę do siedzenia (jako odciążenie kręgosłupa), zwłaszcza jeśli czeka mnie praca przy komputerze. Ale generalnie to lubię ćwiczyć z nią równowagę i wzmacniać mięśnie. Generalnie jest to świetne pomocnik do rehabilitacji po urazie. A ćwiczenia równoważne szybko przynoszą efekty. 

PODWÓJNY MASAŻER DO STÓP - DREWNIANY ROLLER Z WYPUSTKAMI DO AKUPRESURY
orteo.pl


PODWÓJNY MASAŻER DO STÓP - DREWNIANY ROLLER Z WYPUSTKAMI DO AKUPRESURY 

Taki masaż stóp jest naprawdę bardzo przyjemny i przynosi ulgę pod koniec dnia. Działa również odstresowująco, ale  generalnie wspomaga rehabilitację pourazową. Na stopie zlokalizowanych jest wiele punktów aktywnych tzw. refleksów, które odpowiedzialne są za poszczególne narządy. Ich stymulacja pomaga pozbyć się licznych dolegliwości bólowych. Dzięki stymulacji refleksów, poprawimy krążenie krwi oraz ogólne samopoczucie. Przynosi też zadowalające efekty w przypadku m.in. bólu głowy, karku, kręgosłupa czy bólów mięśniowych, żołądkowych i reumatycznych. 

Masażer do stóp wykonany został z naturalnego drewna. Dwa rzędy ruchomych wałeczków pozwala na masaż obu stóp jednocześnie. W każdym znajduje się 5 rolek z wypustkami, dla lepszej stymulacji punktów. Jest łatwy w obsłudze, wystarczy położyć na nim stopy i przesuwać je w kierunku góra-dół. Systematyczne użytkowanie usprawnia krążenie, polepszając kondycję całego organizmu oraz wpływa korzystnie na samopoczucie. Przynosi rozluźnienie i pozwala się zrelaksować. Masażer nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo łatwy w przechowywaniu.

PODPÓRKA POD PLECY WSPIERAJĄCA ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA
orteo.pl


PODPÓRKA POD PLECY WSPIERAJĄCA ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA 

Komfort siedzenia jest bardzo ważny, tym bardziej, że w pozycji tej spędzamy niemal 1/3 życia. Pracując w biurze można odczuwać dyskomfort i ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Aby wyeliminować garbienie i nieprawidłową postawę podczas siedzenia na krześle warto wspomagać się taką podpórką. Budowa naszego ciała opiera się na naturalnych krzywiznach (lordozach, kifozach), które umożliwiają sprawne funkcjonowanie i zachowanie poprawnej postawy. To one pozwalają nam utrzymać pozycję pionową i dzięki nim możemy wykonywać skłony czy obroty. Jednak wymagają też właściwego wsparcia, szczególnie w obciążającym je położeniu. Podpórka korekcyjna to jest doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Stanowi świetną podstawę. Wykonana ze stelażu i przepuszczającego powietrze materiału zapewnia dobrą wentylacje i konstrukcję wymuszającą prawidłowy siad. Jej kształt nawiązuje do anatomicznych krzywizn, pozwalając na idealne dopasowanie do lordozy lędźwiowej. Takie wsparcie pomaga również utrzymać poprawną pozycję. Podpórkę można zastosować w fotelu biurowym, siedzeniu w samochodzie czy krześle w domu. W każdym przypadku świetnie się sprawdzi i dodatkowo wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. 

ZESTAW PIŁECZEK REHABILITACYJNYCH Z KOLCAMI
orteo.pl


ZESTAW PIŁECZEK REHABILITACYJNYCH Z KOLCAMI 

Masaż tymi małymi jeżykami ma szerokie zastosowanie. Może być sposobem na rozluźnienie po całym dniu pracy, metodą rehabilitacji po urazie, jak również lekarstwem na obolałe po treningu mięśnie. Stymulacja punktów na ciele pomaga również złagodzić uciążliwe dolegliwości, które mają swoje podłoże wewnątrz organizmu. Terapia sensoryczna to metoda, której zadaniem jest wsparcie rozwoju lub poprawa działania zmysłów. Niesprawność ruchowa po urazie, częściowy paraliż ciała czy zanik mięśni wymaga odpowiedniej mobilizacji mięśni i stawów oraz stymulacji receptorów. Specjalne wypustki umożliwiają oddziaływanie na wrażliwe punkty na ciele. Dodatkowo mogą posłużyć do rozluźniającego masażu np. stóp czy terapii pourazowej.

Ja stosowałam piłeczki do poprawy ukrwienia i pobudzania nerwów wokół rany pooperacyjnej. Wypustki świetnie stymulują receptory czuciowe, a w okresie pourazowym oddziaływanie na zakończenia nerwowe i mięśnie pozwala przywrócić ich prawidłową pracę, co jest kluczem do powrotu do pełnej sprawności. 

ZESTAW TAŚM OPOROWYCH
orteo.pl


ZESTAW TAŚM OPOROWYCH 

I od razu zaznaczam, że podczas rehabilitacji miałam okazję trenować z przeróżnymi taśmami oporowymi, ale te z 4Fizjo są jak dla mnie najlepsze i własnie je kupiłam do ćwiczenia w domu.

Taśmy oporowe Hip Band firmy 4FIZJO to zestaw trzech materiałowych gum treningowych w kształcie pętli o różnej sile oporu. Zapewniają one ciągłe napięcie mięśni podczas treningu, co pozwala uzyskać lepsze efekty w krótszym czasie. Taśmy te mogą być stosowane zarówno w sporcie, jak i w rehabilitacji po przebytym urazie. Trening z taśmami oporowymi aktywuje mięśnie, wzmacnia je oraz poprawia koordynację ruchową. Progresywny opór stawiany podczas wykonywania ćwiczeń z gumą sprawia, że mięsień budując siłę równocześnie zwiększa stabilizację stawu, którym porusza. Dużym atutem taśm firmy 4FIZJO są gumowe wstawki zapobiegające ślizganiu się taśm podczas ćwiczeń oraz duża odporność na trwałe odkształcenia, a to dzięki zastosowaniu wysokiej jakości elastycznego materiału i wytrzymałego lateksu. To idealne narzędzie do aktywacji mięśni np. pośladków, zwiększenia efektywności przysiadów czy poprawy mobilności dolnych partii ciała.


Wszystkie przyrządy kupiłam w sklepie Orteo.pl, który polecam ze względu na świetny asortyment i szybką dostawę. Dalej działam w domu i cały czas staram się poprawić moją sprawność fizyczną. W przypadku rekonwalescencji po takiej operacji jak moja bardzo dużą wagę powinno się przykładać do motywacji, ćwiczeń i mindsetu. To co mamy w głowie i to jakim sposobem myślenia dysponujemy na co dzień, to niestety odbija się również na naszej kondycji psychicznej.

Tyle mówi się teraz o motywacji i rozwoju osobistym. A jest to temat, o który naprawdę warto zadbać. Ja przekonałam się na własnej skórze, że tok myślenia jest w stanie działać cuda.

Zapraszam również na wpis dotyczący tematu jak przygotować się do operacji.