7/26/2019

Lato z białą herbatą - właściwości i sposób parzenia

Zacznę od razu od informacji, że to nie jest post w jakikolwiek sposób sponsorowany przez markę Irving. Ja po prostu tak pokochałam ich białą herbatę, że mogę śmiało powiedzieć, iż jest to mój ulubiony napój tego lata.
Kocham herbaty.... prawie wszystkie. Od czasu do czasu uda mi się jednak znaleźć taką, która w szczególny sposób podbije moje serce. W tym roku jest to zdecydowanie biała herbata.

biała herbata figowa z gruszką Irving

Jak powstaje biała herbata?
Jest to najdelikatniejsza, specjalna odmiana herbaty chińskiej. Pąki i górne, najdrobniejsze listki, zbiera się wczesną wiosną i suszy naturalnymi metodami na słońcu. Liście, w przeciwieństwie do herbat czarnych czy zielonych, nie są poddawane fermentacji, przez co biała herbata ma inny smak, aromat oraz właściwości.
W procesie suszenia herbaty listki nie są ani skręcane ani łamane, trafiają do sprzedaży w większych kawałkach, dzięki czemu podczas parzenia można obserwować, jak nabierają ponownie swoich kształtów. Szlachetna biała herbata to zrywane ręcznie srebrzyste pączki liści. Ich zbiór jest limitowany i odbywa się według ściśle przestrzeganej tradycyjnej metody. Zaraz po zebraniu pączki herbaty są delikatnie suszone, dzięki czemu zachowują swoje walory smakowe.

biała herbata irving

Właściwości białej herbaty
Po pierwsze delikatny i oryginalny smak. Herbaty białe zasługują na uwagę, ponieważ stanowi ona m.in. bogate źródło flawonoidów   – organicznych związków chemicznych będących bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Zapobiegają nowotworom i chorobom układu krążenia, łagodzą reakcje alergiczne oraz hamują procesy starzenia się organizmu.
Dzięki dużej ilości polifenoli biała herbata chroni organizm przed aktywnością wolnych rodników, przyczyniających się nie tylko do rozwoju nowotworów, ale także innych poważnych schorzeń: zaćmy, astmy, egzemy, łuszczycy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Regularne spożywanie naparu wzmacnia też kości, dlatego zaleca się go osobom zmagającym się z zapaleniem stawów czy osteoporozą.
Ekstrakty z białej herbaty są coraz częściej wykorzystywane do produkcji pielęgnacyjnych środków kosmetycznych – kremów, toników czy środków myjących. Miejscowa aplikacja naparu z tego napoju nie tylko korzystnie wpływa na skórę, ale także może chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Napar z białej herbaty dostarcza sporo witaminy C, dzięki czemu wspomaga odporność, łagodzi napięcia i stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także działa pobudzająco i orzeźwiająco. Dzięki sporej zawartości garbników, ale wykazuje jednocześnie działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

biała herbata irving poziomkowa z mandarynką

Moje ulubione smaki to:
Irving Herbata biała granat z agrestem 
skład: herbata biała (Chiny), jabłko, agrest – 10%, aromat, liść jeżyny, owoc dzikiej róży, skórka granatu – 2%, korzeń cykorii, skórka cytryny, kwiat hibiskusa, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, korzeń lukrecji – 0,3%*, ananas, koncentrat soków z marakui i papai

Irving Herbata biała poziomkowa z mandarynką 
skład: herbata biała (Chiny), owoc poziomki – 15%, aromaty, jabłko, skórka mandarynki – 4,1%, koncentrat soku z mandarynki – 2%, liść jeżyny, owoc dzikiej róży, kwiat hibiskusa, korzeń lukrecji – 0,5%*, korzeń cykorii, kwas cytrynowy – regulator kwasowości, skórka cytryny.
Te dwie herbaty zawierają w składzie lukrecję – nie mogą być spożywane w nadmiernych ilościach przez osoby cierpiące na nadciśnienie.

Herbata biała figowa z gruszką
skład: Herbata biała, aromaty, owoc gruszki-6%, koncentrat soku z gruszki-5%, jabłko, owoc dzikiej róży, płatki róży, liść jeżyny, koncentrat soku z figi-1%, kwiat hibiskusa, skórka pomarańczy, regulator kwasowości-kwas cytrynowy, korzeń cykorii.

biała herbata irving granat z agrestem

Jak parzyć białą herbatę?
Napar z białej herbaty ma słomkowy kolor i charakterystyczny kwiatowy bukiet smakowo-zapachowy. Liście w proporcji jedna łyżeczka suszu na filiżankę wody umieść w sitku lub we french pressie. Każda odmiana białej herbaty wymaga nieco innej temperatury parzenia, od 70 do 85°C. Dla większości z nich właściwa jest temperatura ok. 80°C.
Czas zaparzania to od 5 do 7 minut. Po tym czasie przelej napar do filiżanek. Białą herbatę można zalewać nawet 3-4 razy, za każdym razem czas parzenia wydłużając o minutę.

Kocham owocowe herbaty. Są najlepsze na każdą pogodę! Można je swobodnie pić na zimno i na ciepło. Jak tylko dusza zapragnie. W letnie, upalne dni dodajemy kilka kostek lodu i mamy gotowy orzeźwiający napój. A jeśli za oknem pada deszcz i nawet nie ma się ochoty wyjść na spacer – filiżanka gorącej herbaty pomoże ogrzać i pocieszyć duszę. Mądry wybór to podstawa zdrowia :-)

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze ulubione herbaty?