7/29/2019

Kolagen – eliksir młodości i długowieczności

Wraz z wiekiem procesy produkcji kolagenu w naszym ciele spowalniają. Efektem tego procesy są niestety objawy starzenia, szczególnie widoczne na naszej twarzy. Skóra staje się zwiotczała, pozbawiona jędrności i elastyczności. Spośród czynników, które wpływają na proces spowolnienia produkcji kolagenu te najpopularniejsze to promieniowanie UV, zła dieta czy czynniki genetyczne.

źródło 

Słowo kolagen wywodzi się  języka greckiego cola- klej, gennao - rodzić. "KLEJORODNY" oddaj najlepiej istotę funkcji kolagenu w organizmie. Klej, który spaja elementy komórkowe, prowadząc do formowania z nich tkanek i narządów.
Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie. Stanowi on 30 % całkowitej masy białka ludzkiego, 70% masy białe skóry, 30-60% kości, 99% białka oka i jest głównym składnikiem tkanki łącznej.

Mniej więcej o ukończeniu 25 roku życia nasza skora zaczyna powoli tracić elastyczność i sprężystość. Podobnie jak mięśnie tracą się, a kości wapń.  Krótko mówiąc zaczynamy się starzeć.
Kolagen jest odpowiedzialny m.in. za właściwe nawilżenie i kondycję skóry, gałki ocznej, włosów i paznokci.
Hydrolat kolagenu rybiego pozyskuje się opatentowaną metodą tylko w Polsce.
Kolagen Naturalny to łańcuch 1000 aminokwasów, związanych w spirale i wytwarzanych w cyklu metabolicznym tylko przez kręgowce. Pozyskiwany jest  ekstraktu skór ryb najszlachetniejszych gatunków, odławianych z naturalnych zbiorników i filtrowany fibroinami osnowy jedwabnika morwowego. Tak pozyskany kolagen zachowuje budowę przestrzenną bliźniaczo podobną do budowy kolagenu ludzkiego tzw. potrójną helisę.

źródło Facebook Colway

Kolagen  ma postać żelu, który łatwo rozprowadza się na skórze oraz szybko wchłania. Idealnie sprawdzi się w przypadku skóry delikatnej, dzięki czemu może być stosowany również pod oczy na dekolt i inne wrażliwe miejsca ciała. Preparaty odbudowują włókna kolagenowe, likwiduje objawy starzenia oraz zwalcza takie niedoskonałości jak zmiany naczyniowe, rozszerzone naczynka, trądzik różowaty i pospolity, zmiany pigmentowe itp. Regularne stosowanie Kolagenu czyni skórę jędrniejszą, bardziej elastyczną, wygładzoną oraz bardziej sprężystą. Zmarszczki i blizny ulegają spłyceniu, przez co stają się mniej widoczne. Zalecany do skóry dojrzałej w celach rewitalizujących, po zabiegach medycyny estetycznej, mechanicznym oczyszczaniu cery czy po opalaniu.
Kolagen Naturalny nie zawiera barwników, aromatów chemicznych. Nie powoduje uczuleń, podrażnień oraz nie wywołuje skutków ubocznych, co jest szczególnie ważne dla osób z cerą wrażliwą. Opakowanie z dozownikiem pozwala na higieniczne użytkowanie produktu. Należy przechowywać produkt w temp. nie wyższej niż 25 stopni C.
Jeśli posiadamy mocną budowę tkanki łącznej i gęsty kolagen, to posiadamy predyspozycje genetyczne, by przekroczyć magiczną „setkę”. Nasza podatność na większość schorzeń oraz nasilenie ich objawów będą mniejsze. Jeśli mamy słabą tkankę łączną, powinniśmy na siebie podwójnie uważać, ponieważ silna tkanka łączna stanowi barierę dla rozprzestrzeniania się chorób. Słaby kolagen ustrojowy pozwala na rozwijanie się stanów zapalnych i nowotworowych w organizmie. Posiadacze silnego kolagenu szybciej dochodzą do siebie po przebytych kontuzjach i chorobach.

Kolagen jest często nazywany białkiem młodości.
Gdybyś chciał/a się przekonać, jakie jest twoje osobiste białko młodości zajrzyj sobie w oko. A dokładnie w swoją tęczówkę którą swobodnie możesz obserwować, najlepiej w dobrze podświetlonym i powiększającym lustrze. Jeżeli twoja tęczówka ma równą, jednolitą powierzchnię, którą zawdzięcza zwartej, gęstej strukturze kolagenowej, to należysz do małego odsetka szczęśliwców rokujących na długowieczność. Jeśli powierzchnia twojej tęczówki wygląda jak sitko na makaron to może oznaczać to tylko sytuację odwrotną do wspomnianej przed chwilą. Posiadacz takiej tęczówki dysponuje słabym kolagenem w całym organizmie i jest bardziej narażony na infekcje i choroby. Jakość kolagenu ustrojowego jest bowiem bezlitosnym miernikiem jakości biologicznej całego organizmu. To w fibroblastach kolagenowych zawarty jest nie tylko sekret metabolizmu, ale i zegar biologiczny odmierzający nasz ziemski czas.

źródło j.w.

Co możemy zrobić dla siebie, aby opóźnić proces starzenia?
Przede wszystkim to zdrowy tryb życia. Rzucenie palenia i stosowanie diety prokolagenowej. Ruch, sport, przebywanie na świeżym powietrzu to kolejne czynniki, które pobudzają nasz organizm do lepszej regeneracji.

Dlaczego tak bardzo ważne jest zachowywanie przez całe nasze życie jak najlepszej struktury i wydolności kolagenu ustrojowego?
Kolagen to nie tylko siatka proteinowa zabezpieczająca twarz przed zmarszczkami. Jest to białko „doskonałe”, które łączy, spaja oraz nadaje kształty narządom. Pełni również funkcje podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a przy tym ma właściwości odnawiania i regenerowania składników ciała. Gdy ustrojowy kolagen zachowa swoją młodzieńczą strukturę i potencjał, ty również pozostaniesz młody(…)

Jak stosować kolagen w pielęgnacji?
Wskazane jest wcześniejsze zastosowanie peelingu. Na tak przygotowaną i wilgotną skórę nakładamy żel bardzo cienką warstwą i delikatnie wklepujemy opuszkami palców, ruchami zgodnie  z układem mięśni.
Kolagen wchłania się około 7 minut do skóry właściwej, a po 15-30 minutach proces ten jest całkowicie zakończony.

Źrodło: materiały Magazynu Polonia i materiały informacyjne Colway