5/20/2024

O co chodzi z tymi perfumami EDP, EDT, esencja - małe kompendium wiedzy

Pewnie często spotykacie się w artykułach i recenzja perfum ze zwrotami nuty głowy, nuty serca, nuty bazy, woda toaletowa, woda perfumowana czy ekstrakt i pewnie zastanawiacie się o co w tym wszystkich chodzi. Dzisiaj chciałabym Wam ten temat nieco rozjaśnić, tak, żeby już nikt nie czuł się niedoinformowany.


perfumy EDP,  EDT,  essenacja
kaboompics.com


Trzy podstawowe zwroty jeśli chodzi o konstrukcje perfum to nuty: głowy, serca i bazy.
Nuty głowy tworzą górną warstwę zapachu. To jest ta część perfum, którą czujemy w pierwszych minutach po rozpyleniu, czy aplikacji na skórę. Ta część trwa kilka minut. I patrząc na budowę piramidy możemy sobie wyobrazić jak to wszystko prezentuje się na żywo. To właśnie w wierzchołku koncentrują się najbardziej lotne olejki. Są one idealnym wstępem do całej kompozycji zapachowej, nawet powiedziałabym, że wizytówką perfumiarza. 

To aromaty, które wyczuwamy jako pierwsze zaraz po rozpyleniu perfum. Ich głównym celem jest uwolnienie początkowego zapachu, tworząc pierwsze wrażenie. Następnie płynnie przechodzą do kolejnej części zapachu. Nuty głowy składają się na ogół z lżejszych i mniejszych molekuł zapachowych – szybko się ulatniają, utrzymując się do kilkunastu minut (około 30 minut). Bardzo często początek kompozycji zapachowej stanowią nuty cytrusowe, świeże, zielone.
W kolejnych etapach, kiedy ulatniają się nuty głowy, do głosu dochodzą nuty serca. Utrzymują się ona na skórze przez kilka godzin (2 do 4). W tym momencie zapach zaczyna się rozwijać w nieco cięższą stronę. Staje się intensywniejszy i bardziej dynamiczny, a te akordy zaczynają określać styl całej kompozycji. W nutach serca zazwyczaj znajdziemy aromaty drzewne, korzenne (np.cynamon), kwiatowe (np. róża, jaśmin) czy owocowe (np. malina, brzoskwinia). 
Ostatnią częścią tej piramidy jest baza, czyli podstawa całej misternej konstrukcji. Te nuty utrzymują się najdłużej i utrzymują się nawet do kilkunastu godzin ( w zależności od perfum). A na ubraniach trwają nawet kilka dni.
Nuty bazy stanowią tło całej kompozycji oraz są wskaźnikiem trwałości perfum. Dlatego też od nich zaczyna się projektowanie całej kompozycji. W zależności od obranego kierunku zapachu, twórcy perfum często lubią umieszczać tam ciężkie i ciepłe aromaty paczuli, ambry, piżma, cywetu, wanilii, żywic, drewna oraz skóry.
Nuty bazy pomagają wzmocnić lekkie, mniej wyczuwalne nuty, dodając głębi i tajemniczości. Współpracują ze nutami serca (środkowymi), aby stworzyć jak najlepszy odbiór perfum. Ponieważ nuty bazowe wnikają w skórę, ich zapach budzi się najpóźniej i utrzymuje się najdłużej.


piramida zapachowa w perfumach mojalepszawersja.pl
domodi.pl


Jeśli mamy omówione nuty składowe perfum, warto również dodać, że zapachy dzielimy również według poziomu ich stężenia / koncentracji na:
* ekstrakt perfum (Parfum) - zawiera najwyższe stężenie 20- 40% olejku perfumowego, zapach może się utrzymywać wiele dni.
* woda perfumowana (EDP) - zawiera od 10 do 20% olejku perfumowego i jest najpopularniejszym wyborem marek kosmetycznych i klientów,* woda toaletowa (EDT) - zawiera od 5-15% olejku perfumowanego, utrzymuje się do kilku godzin, 
* woda kolońska (EdC) stężenie olejków perfumeryjnych – 2-5%
* woda zapachowa (Eau Fraiche) ma najniższą zawartość olejków od 1% do 3%. Stosuje się ją częściej do subtelnego odświeżenia niż do nadawania zapachu.
W zależności od stężenia perfumy mają różną trwałość i wytrzymałość. Nie ukrywam, że moje ulubione to te najwyższe stężenia, dające mocniejsze wrażenia.

Przy okazji przyda się również kilka definicji, z którymi spotkacie się podczas czytania recenzji perfum:
PROJEKCJA - to siła oddziaływania na otoczenie. Perfumy mogą być wyczuwalne w różnej odległości od skóry osoby, która ma je na sobie.
OGON - im mocniejsze stężenie perfum tym większa gwarancja, że zapach ciągnie się za swoim "nosicielem". Stąd też popularnym stwierdzeniem jest, że za kimś ciągnie się ogon zapachu.
SOK - tak coraz częściej określana jest zawartość flakonu perfum, pod względem barwy, konsystencji, czy też samego płynu.

I to tyle w dzisiejszej części, żeby nie zamęczyć Was tym ogromem wiedzy, która wiąże się z naszymi cudownymi perfumami.
A jeśli ktoś jest zaciekawiony tematem i zastanawia się w jaki sposób powstają perfumy, to zapraszam na post: