9/21/2018

Na jesienną chandrę nadaje się „Pleśniak „

Jesień zbliża się wielkimi krokami. A mnie znowu dopadło przesilenie i jesienne smutki. Trzeba się również jakoś pocieszyć, bo przed nami kolejne coraz bardziej zimne miesiące.

łatwe ciasto na jesień

Ponieważ mam w domu wiele słoików z powidłami śliwkowymi postanowiłam coś wykombinować, żeby poprawić humor zarówno sobie jak i rodzince.

Ciasto Pleśniak:
3,5 szkl mąki krupczatki
5-6 żółtek
12 łyżeczek cukru pudru
cukier waniliowy lub aromat
1,5 kostki masła
ewentualnie około 1/2 szkl śmietany
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2-3 łyżki kakao
powidła u mnie był to słoik około 300 ml
pozostałe białka
3 łyżki cukru


Mąkę, proszek do pieczenia posiekać z tłuszczem o temperaturze pokojowej, dodać cukier puder, żółtka i (ewentualnie śmietanę, jeśli mamy problem z zagnieceniem ciasta) wyrobić ciasto. Podzielić je na 3 równe części i do jednej z nich dodać kakao. Ciemne ciasto musi być rzeczywiście ciemne także ewentualnie można dodać odrobinę więcej kakao. Ja używam kakao Wedla i nie mam problemów z kolorem. Ciasto wkładamy do lodówki lub nawet zamrażalnika na około 1/2 godziny żeby dobrze się zsiadło. W tym czasie ubijamy białka z cukrem i przygotowujemy blaszkę 20x35 cm wykładając ją papierem.

Pierwsza warstwa: jasne ciasto + powidła śliwkowe

I teraz składamy ciasto. Białą część ścieramy na tarce na dużych oczkach i bardzo delikatnie dociskamy aby zrobić dno. Na tak przygotowany blat wykładamy powidła śliwkowe i ścieramy kakaową część ciasta. Również na grubych oczkach. 

Druga warstwa: ciemne ciasto + ubita piana z białek

Tu już nic nie dociskamy tylko wykładamy ubitą pianę i na wierzch wędruje ostatnia starta część jasnego ciasta.

Ostatnia warstwa: starte jasne ciasto

Całość pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni około 40-50 min. Ale to Wy znacie swoje piekarniki najlepiej i wiecie jak dopilnować swoje wypieki.


Zawsze używam do Pleśniaka mąki krupczatki ponieważ nadaje ona ciastu niesamowitą delikatność i kruchość. Posypane po wierzchu odrobiną cukru pudru idealnie nadaje się do popołudniowej herbatki. 

ciasto na jesień, ciasto na chandrę

Takie pocieszenie przed zimą to ja rozumiem :-)
Smacznego!