3/15/2024

K-Beauty 10 kroków rutyny pielęgnacyjnej

Odkąd interesuję się bardziej świadomą pielęgnacją, zwracam baczniejszą uwagę na wszelkie nowinki kosmetyczne. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację skóry azjatek to jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno dbałości jak i rozbudowanej pielęgnacji.

Ponieważ ten temat sprawia wielu osobom nadal sporo problemów, postanowiłam dzisiaj nieco go przybliżyć. I nie namawiam Was do używania wszystkich kroków, ale na pewno każdy znajdzie jakiś pomysł dla siebie. 

K-Beauty 10 kroków rutyny pielęgnacyjnej
źródło: kaboompics.com


Fenomen pielęgnacji twarzy azjatek opiera się na 10 krokach obejmujących dwustopniowe oczyszczanie oraz systematyczną pielęgnację.

W pierwszej chwili te wszystkie kroki mogą się dla kogoś wydać lekka przesadą. Ale nic bardziej mylnego, jeśli policzycie kroki, które wykonujecie w tej chwili, też wyjdzie ich całkiem sporo.

10-etapowa koreańska pielęgnacja skóry jest najlepiej strzeżoną tajemnicą Azji Południowo-Wschodniej od lat 60., ale tylko kwestią czasu było, zanim ich zaawansowane technologicznie i naturalne receptury staną się hitem na całym świecie.

Koreańskie produkty i programy kosmetyczne są tworzone z myślą o ich długotrwałym działaniu. Konsekwencja w używaniu i zaangażowanie przynoszą naprawdę spektakularne rezultaty. Cała rutyna oparta jest o szanowanie swojej skóry. Zamiast używać produktów pełnych ostrych składników, które usuwają naturalną barierę skóry, koreańska filozofia pielęgnacji skóry polega na pracy z naturalnym ekosystemem skóry poprzez oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie i ochronę.

K-Beauty 10 kroków rutyny pielęgnacyjnej
źródło: tonymolyonline.co.uk


1/ Krok pierwszy: Środek czyszczący na bazie oleju

Do wieczornego oczyszczania skóry wybieramy produkty z formułą na bazie oleju, która zmywa makijaż i zanieczyszczenia ze skóry. Oleje maja to do siebie, że rozpuszczają wszelkie zanieczyszczenie i nie przesuszają skóry. Technika podwójnego oczyszczania nie tylko pomaga usunąć zanieczyszczenia i brud ze skóry. Taki zabieg sprawia, że naturalna bariera skóry nie zostanie naruszona w wyniku ostrego oczyszczania i że skóra nie zostanie pozbawiona swojej ochrony i równowagi. Delikatne oczyszczanie w ramach zabiegów pielęgnacyjnych K-Beauty oznacza również, że skóra jest oczyszczona, a jednocześnie odżywiona, zrównoważona i nawilżona, co pomaga zapobiegać podrażnieniom i uczuleniom skóry.


Środki czyszczące na bazie oleju usuwają zanieczyszczenia na bazie oleju, takie jak makijaż, filtry przeciwsłoneczne i nadmiar sebum, i robią to delikatnie, nie zakłócając równowagi olejowej w skórze. Środki czyszczące na bazie oleju są dobrą alternatywą dla środków do demakijażu, które często mogą wysuszać. Olej wnika głęboko w pory i wyciąga cały osad; rozpuszcza i rozkłada makijaż, czasem nawet uporczywy, wodoodporny; i wymiata nadmiar sebum. 

Olej i woda odpychają się nawzajem, co oznacza, że ​​środek czyszczący na bazie wody nie usunie skutecznie wszystkich zanieczyszczeń na bazie oleju ze skóry. SPF, makijaż i sebum najskuteczniej usuwa się za pomocą środka czyszczącego na bazie oleju. 

2/  Środek czyszczący na bazie wody

Zazwyczaj jest to mydło, żel do mycia skóry, który usuwa pozostałe zanieczyszczenia pozostawione przez środek do mycia olejów, takie jak pot i brud.

Środki czyszczące na bazie wody pomagają doczyścić skórę z tych zabrudzeń, które pozostały po zmywaniu kosmetykami na bazie oleju. Połączenie dwóch środków czyszczących dokładnie oczyszcza skórę. Kluczowym elementem, o którym należy pamiętać, jest to, że środki czyszczące na bazie wody mają reputację substancji wysuszających i usuwających, co zwykle wynika z wysokiego pH i siarczanów w tych środkach czyszczących. Kluczem jest użycie delikatnego, nawilżającego środka czyszczącego na bazie wody o niskim pH w 10-etapowej koreańskiej rutynie pielęgnacji skóry, aby skóra otrzymała potrzebne oczyszczenie bez zakłócania bariery ochronnej skóry.

Po rozpuszczeniu makijażu i brudu użyj środka czyszczącego na bazie wody, aby delikatnie usunąć nagromadzony olej i nadmiar zanieczyszczeń z całego dnia (co jest codzienną koniecznością, jeśli mieszkasz w mieście).

3/  Złuszczanie

Kolejnym krokiem są produkty złuszczające takie jak peelingi, peelingi i podkładki. Produkty te pomagają usunąć martwe komórki skóry i nagromadzony naskórek. po oczyszczeniu skóry aplikujemy dosyć oszczędnie (maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu). Wykonujemy delikatny masaż skóry i pozostałość spłukujemy ciepłą wodą. Peeling pomaga usunąć martwe komórki naskórka, które sprawiają, że skóra wygląda na pozbawioną blasku. Ten krok pomaga również przygotować skórę na wchłonięcie kolejnych produktów.

4/ Toner

Kolejnym etapem jest wyrównanie poziomu pH skóry. Należy je przywrócić do stanu kwaśnego. W takim zabiegu najlepiej pomoże przywrócić równowagę i nawilżenie skóry - tonik.

Tonery koreańskie znacznie różnią się od toników zachodnich. Są łagodniejsze, mają delikatniejszą formułę, typową dla koreańskiej pielęgnacji skóry, i zapewniają pierwszą warstwę nawilżenia w codziennej pielęgnacji skóry. Nie są to środki ściągające, zawierające alkohol. Mają za zadanie zrównoważyć i nawilżyć, a nie wysuszać skórę tak, jak zrobiłby to środek ściągający. Zasadniczo jednak toniki mają jedno zadanie: zrównoważenie poziomu pH w skórze. Pierwszą warstwą ochronną naszej skóry jest płaszcz kwasowy, który stanowi niewidzialną barierę chemiczną, a ten płaszcz kwasowy lubi być lekko kwaśny przy pH 5,5, aby najlepiej utrzymać wilgoć w skórze i szkodliwe bakterie z dala od skóry.

Jednak koreańskie tonery pomagają składnikom koreańskiej pielęgnacji skóry wniknąć głębiej w skórę poprzez zwilżenie skóry środkami nawilżającymi. Toniki przygotowują skórę na kolejne etapy codziennej pielęgnacji!

5/ Esencja

Esencje zazwyczaj zawierają sfermentowane składniki i mają za zadanie nawilżać i chronić skórę. To jest taki kosmetyk jak idealne połączenie toniku z serum. Esencja to lekki, nawilżający płyn, który ma przygotować skórę na resztę zabiegów i pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. 

Dlaczego jest to tak ważny krok w naszej 10-etapowej koreańskiej rutynie pielęgnacji skóry? Skóra zachowuje się podobnie do gąbki. Kiedy po raz pierwszy przygotowujesz skórę za pomocą esencji, ta nawilży, maksymalizując jej zdolność do wchłonięcia wszystkich dobroci z reszty rutynowej pielęgnacji skóry. Skóra działa podobnie, kiedy jest odwodniona. Jest bardziej podatna na podrażnienia i na widoczne oznaki przedwczesnego starzenia. Nawilżanie skóry po oczyszczeniu i stonizowaniu rano i wieczorem pomaga zachować zdrową i zrównoważoną skórę.

K-Beauty 10 kroków rutyny pielęgnacyjnej
źródło: kaboompics.com


6/ Serum i ampułki

Nie tylko w koreańskiej pielęgnacji, ale również w naszej szerokości geograficznej coraz więcej kobiet dodaje do swojej pielęgnacji sera i ampułki ze składnikami aktywnymi. Te produkty zawierają wysoce skoncentrowane składniki przeznaczone do zwalczania konkretnych problemów, takich jak zmarszczki czy trądzik. Serum jest zwykle bardziej skoncentrowane w składnikach aktywnych. Te zmiękczające, żelowe substancje często zawierają silnie działające składniki, które naprawdę działają na problemy skórne, takie jak ciemne plamy, zmarszczki i matowość, i leczą je. Zwykle serum ma bardziej lepką konsystencję niż esencje. Ampułki to w zasadzie super serum, które dostarczają skórze większą moc składników odżywczych. Są uważane za bardziej skoncentrowaną wersję serum i można je traktować jako zastrzyk przypominający. Często zawierają wyższe stężenie składników aktywnych i są stosowane przez określony czas. Często możesz je zobaczyć w mniejszych fiolkach lub butelkach z zakraplaczem, ponieważ tutaj niewiele ma znaczenie.

7/ Maska w płachcie/ Maski nocne

Maski w płachcie to arkusze/materiału nasączonego serum, które nakłada się na twarz na około 20 minut. Podobnie jak peelingi, maseczki w płachcie nie są czymś, co trzeba lub należy robić codziennie.

Maski w płachcie spełniają dwie główne funkcje: dostarczają skórze nawilżenia i innych aktywnych, korzystnych składników oraz tworzą na skórze barierę, dzięki której te aktywne, dobroczynne składniki mogą lepiej wniknąć w skórę. Najczęściej nasączona esencją maska ​​w płachcie sama w sobie zapobiega wyparowaniu całego nawodnienia zawartego w esencji w powietrzu. 

Maski do spania to świetny, uniwersalny sposób na uzyskanie wymarzonej skóry podczas drzemki. Można ich używać zamiast kremu nawilżającego, który stanowi ostatni etap wieczornej pielęgnacji skóry w zależności od stanu i potrzeb skóry. Można je stosować codziennie lub kilka razy w tygodniu. Maski nawilżające można stosować codziennie, aby zapewnić skórze potężną dawkę nawilżenia, natomiast maseczki oczyszczające należy stosować tylko kilka razy, ponieważ codzienne stosowanie może powodować nadmierne wysuszenie.

8/ Krem pod oczy

Żele, kremy lub olejki do oczu są przeznaczone do stosowania na cienką, wrażliwą skórę wokół oczu. Pomagają zazwyczaj w walce z cieniami, obrzękami i drobnymi liniami. Kremy pod oczy różnią się nieco od kremów nawilżających tym, że zawierają również zazwyczaj składniki aktywne, które działają na różne problemy w okolicy oczu, główną rolą, jaką odgrywają, jest również zapewnianie efektu nawilżania i uszczelniania delikatnej okolicy oczu. Nakładanie kremu pod oczy przed lub po kremie nawilżającym jest w porządku. Wybieramy taką metodę aplikacji, która nam najbardziej pasuje.

9/ Krem nawilżający/odżywczy

Krem nawilżający działa jako domknięcie całego procesu pielęgnacyjnego. Wszystkie kroki pielęgnacji dostarczają skórze moc nawilżenia i składników aktywnych, a ten ostatni kro stanowi przysłowiową kropkę nad "i".

Pielęgnacja końcowa ważna jest z tego względu, iż środki nawilżające pojawiają się na końcu, po produktach super nawilżających, takich jak esencje, serum i olejki, ponieważ wiele środków nawilżających zawiera substancje zwane okluzjami. Substancje okluzyjne to składniki, które tworzą hydrofobowy film na powierzchni skóry, co w fantazyjny sposób można powiedzieć, że tworzą uszczelnienie, tworząc cienką warstwę oleju, która zapobiega parowaniu wody ze skóry. Innymi słowy, okluzje zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Czasami możne w tym kroku zastosować oleje, które tworzą jeszcze lepszą warstwę okluzyjną i lepiej zatrzymują wilgoć w skórze. Zapobiegają parowaniu wilgoci ze skóry do otoczenia, zatrzymując całe dobrodziejstwo nawilżające zawarte w kremie nawilżającym.

10/ Filtry SPF

Ten krok jest bardzo ważny w dziennej  pielęgnacji. Produkty z zawartością filtrów przeciwsłonecznych dzielą się na: mineralne filtry przeciwsłoneczne, chemiczne filtry przeciwsłoneczne i hybrydowe filtry przeciwsłoneczne.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne nazywane są również fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi i istnieją tylko dwa mineralne składniki filtrów przeciwsłonecznych: dwutlenek tytanu i dwutlenek cynku. Z drugiej strony, chemicznych składników filtrów przeciwsłonecznych jest znacznie więcej, około 30, i działają one na różne sposoby. Mineralne filtry przeciwsłoneczne odbijają promienie UV, zasadniczo je odpychając, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promienie UV, przekształcają je w ciepło i zapobiegają ich uszkodzeniom. Ani mineralne, ani chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie są z natury lepsze od pozostałych. Są równie ochronne, a to tak naprawdę sprowadza się do tego, czego szukasz.


I tak naprawdę to ile i jakie kroki stosujecie zależy tylko od Was. Jeśli chcecie bardziej zadbać o kondycję skóry, warto wdrożyć bardziej rozbudowaną pielęgnację i cieszyć się dłużej piękną cerą i młodym wyglądem.

Ja niestety nie zawsze stosuję się do tych wszystkich kroków, ale staram się....i sama widzę, że taka pielęgnacja działa. Zatem mam nadzieję, że może skorzystacie z podpowiedzi zawartych w tym wpisie i chociaż odrobinę rozszerzycie swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną.