6/04/2016

Aromaty, które zneutralizują poziom twojego stresu

W dzisiejszym świecie nie trudno o sytuacje wywołujące stres mniejszy lub większy. Na szczęście mamy całą paletę czynników, które pomagają nam zneutralizować napięcie. Jednym z nich jest aromaterapia. Od dawna już wiadomo, że zapachy wpływają na nasze samopoczucie. 
Dzisiaj chciałam Wam przedstawić kilka aromatów, które według autorytetów medycznych są w stanie wpłynąć pozytywie na stresogenne sytuacje i pomagają zrelaksować się.

Linalol – substancja naturalna, o kwiatowym aromacie wytwarzana przez rośliny takie jak zioła, cytrusy czy nawet pospolite przyprawy do potraw.


Aromat pomarańczy – polepsza humor i zmniejsza poziom stresu, dlatego też jest czasami używany w poczekalniach u lekarzy dentystów.

Aromat cytrynowy – ma jeszcze lepsze właściwości niż aromat pomarańczy, dlatego też jest on często rozpylany w japońskich biurach jak potencjalny czynnik odstresowujący.


Lawenda - zmniejsza poziom stresu. Wszystko to zasługa aromatu, który wywołuje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Lawenda ma również właściwości antydepresyjne, pomaga nam w zaśnięciu i jest również stosowana w leczeniu bezsenności. Przestawia mózg na wolniejsze obroty, dlatego też jest polecana do stosowania głównie na noc.


Zielony zapach – zapach jaki wydają z siebie zielone rośliny, na przykład spacer w lesie. Praktycznie (oprócz alergików) nie znam osoby, która nie zachwycała by się aromatem świeżo skoszonej trawy.

Eukaliptus/mięta - redukuje uczucie głodu, jeszcze dodatkowo obniża poziom stresu. Plotki głoszą, że wąchanie świeżej mięty co dwie godziny sprawi, że zjemy mniej w ciągu dnia :-)
 

Kokos - Można go jeść lub wąchać - efekty będą podobne, czyli zmniejszony poziom stresu. Zapach obniża również przyspieszone tętno.

Czarna czy zielona herbata pita usprawnia pracę mózgu, ale jej aromat ma również działanie łagodzące objawy stresu.

Jedzenie gorzkiej czekolady (z dużą zawartością kakao) obniża poziom kortylozu i katecholamin odpowiedzialnych za stres. Natomiast sam jej zapach powoduje wzrost poziomu hormonu szczęścia, co automatycznie poprawia nasz humor.


Do tego zestawienia dodałabym również aromat wanilii, który jest aktywatorem przywoływania miłych wspomnień z czasów dzieciństwa, utożsamianych z zapachem wanilii i jej kojącym mlecznym ciepłem, a tym samym rozluźnia nasz zestresowany umysł i ciało.
Nieważne w jaki sposób mamy z nimi do czynienia - czy czujemy je podczas spożywania posiłku, czy wąchamy - aromaty mają na nas zbawienny wpływ!
Możemy je używać w formie inhalacji, dodatku do kominków, czy też kąpieli w wannie lub też po prostu wąchane wprost z buteleczki. Praktycznie większość perfum w ten sposób sprawdzamy w pierwszej kolejności.


Mam nadzieję, że dzisiejszy post Wam się spodobał.
Jakie macie sposoby na niwelowanie stresu?