11/13/2019

Klinika Dermea, Dermea Strefa Intymna, PrEP

Jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, zakażenie wirusem HIV zawsze twierdzimy, że nas to nie dotyczy. Ale czy słusznie?
Na przekór zdobyczom współczesnej medycyna liczba zachorowań nadal rośnie. Brak świadomości, brak edukacji seksualnej i nasze przekonania też nie wpływają korzystnie na te sytuację.
Edukacja seksualna niestety zawodzi. W szkołach rozmawia się o chorobach przenoszonych drogą płciową, raczej na zasadzie przykrego obowiązku niż szczerych rozmów, które utrwaliłyby nawyki uprawiania bezpiecznego seksu. Młodzi nie rozmawiają na ten temat z rodzicami, a rodzice nie potrafią w sposób otwarty i akceptujący rozmawiać z własnymi dziećmi. Pokutuje też mit nietykalności. Naiwna wiara, że mnie ten problem nie dotyczy. Ja jestem nietykalny - przecież uprawiam seks tylko z kimś kto wygląda na zdrowego, bo jest zadbany, ładnie mówi i pachnie więc nie może być zakażony HIV.


Jeśli chodzi o tak delikatne tematy, często nawet nie wiemy gdzie szukać informacji....pomocy.
Niedawno miałam okazje uczestniczyć w bardzo kameralnym spotkaniu w warszawskiej klinice Dermea. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu dowiedziałam się, że każdy dermatolog w Polsce jest wenerologiem, bo takiej wiedzy wymaga od niego program studiów. Zatem jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości lub wstydzi się zapytać w rejonowej przychodni - to wystarczy iść do dobrego dermatologa, który powinien nam pomóc czy farmakologicznie czy też zlecić wykonanie odpowiednich badań.
Choć większość chorób wenerycznych daje się łatwiej (np. rzeżączka, kiła) lub trudniej (HPV) wyleczyć - zawsze lepiej jest im zapobiegać. Niestety, na obecnym etapie wiedzy nie można się  całkowicie wyleczyć czyli wyeliminować z organizmu wirusa HIV. Dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym ( ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować.

Wczesne wykrycie zakażenia HIV zapobiega rozwojowi AIDS i ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby. Skoro profilaktycznie wykonujemy przegląd zębów u dentysty, żeby zapobiegać poważnym skutkom zaniedbań, to będąc czynnym seksualnie, mając w swoim życiu wielu partnerów seksualnych dbajmy o tak ważny element zdrowia jakim jest „zdrowie płciowe”.
Jak? Testujmy się na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, szczepmy się przeciw HPV, WZWB czy WZWA stosujmy prezerwatywę oraz PrEP, jeśli zachodzi konieczność, by pozostać zdrowymi i nieświadomie nie zarażać innych.

Jaki jest zatem sposób, aby skutecznie chronić swoje zdrowie i nie zarażać bliskich?
Liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w naszym kraju niestety rośnie. Działalność medyczna kliniki Dermea została poszerzona o profilaktykę tych chorób. Edukowanie w zakresie zapobiegania i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową. Większość z nich daje się wyleczyć. Jedynie wirusa HIV, na obecnym etapie wiedzy, nie można całkowicie wyeliminować z organizmu, choć dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym ( ARV) zakażenie HIV można w pełni kontrolować.
Do lekarzy trafiają głównie młodzi ludzie, którzy zakażają się, bo uprawiali seks bez prezerwatywy z przypadkowymi partnerami, często pod wpływem narkotyków czy alkoholu, co zwiększa ryzyko zakażenia, ze względu na brak kontroli.

Nie jesteśmy bezradni – bardzo dużo zależy od nas samych.
Należy stosować zasady bezpiecznego seksu: testowanie, prezerwatywę oraz PrEP.
PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna czyli stosowanie  leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV w celu zmniejszenia ryzyka nabycia tego zakażenia.  Po nasyceniu organizmu substancjami czynnymi z PrEP wnikający wirus HIV napotyka na skuteczną barierę i nie dochodzi do zakażenia. Z kolei PEP to profilaktyka poekpsozycyjna.

Badania nad profilaktyką zakażenia HIV przyniosły przełom  w ograniczeniu nowej liczby zakażeń. Okazuje się, że podobnie jak po narażeniu na zakażenie HIV można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (PEP z ang. post exposure prohylaxis) w postaci 3 leków antyretrowirusowych), można zastosować leki antyretrowirusowe, żeby uchronić się przed zakażeniem.
Jest to tzw. PreP ( z ang. Pre-exposure prohylaxis) - profilaktyka przedekspozycyjna czyli stosowanie leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV w celu zmniejszenia ryzyka nabycia tego zakażenia. PrEP cechuje się dużą skutecznością i wraz z regularnym testowaniem się, by wykluczyć inne choroby przenoszone drogą płciową stanowi główną drogę ograniczania nowych zakażeń HIV.
PrEP oznacza przyjmowanie 1 tabletki dziennie. Po nasyceniu organizmu substancjami czynnymi w niej zawartymi wnikający wirus HIV napotyka na skuteczną barierę i nie dochodzi do zakażenia.


Czym jest PrEP? 
To profilaktyka przedekspozycyjna (Pre-exposureProphylaxis), która przyjmowana prawidłowo chroni przed zakażeniem się HIV. Terapia PrEP polega na zażywaniu przez osobę, która nie jest zakażona HIV, raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwie substancje czynne (tenofowir + emtrycytabina). Jest to uznany i rozpowszechniony w wielu krajach sposób zapobiegania zakażeniom HIV, zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Przed rozpoczęciem terapii PrEP niezbędne są wyniki następujących badań:
•ujemny wynik testu HIV IV generacji (przeciwciała anty-HIV/p24) – aktualny wynik badania (do 7 dni przed rozpoczęciem PrEP)
•ujemny wynik badania w kierunku kiły
•morfologia, kreatynina, ogólne badanie moczu
•brak objawów innych chorób przenoszonych drogą płciową (np. rzeżączki)
Dodatkowo zaleca się (scenariusz idealny):
•badanie wykluczające zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu A, B, C (HAV, HBV, HCV), chlamydiami.
•poinformowanie o wykonanych szczepieniach przeciw HAV i HBV lub zaszczepienie się przeciwko tym wirusom.

Jak skuteczny jest PrEP?
Skuteczność i bezpieczeństwo PrEP oceniano w kilku dużych badaniach klinicznych wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami MSM, mężczyzn mających kontakty seksualne z kobietami i kobiet mających kontakty seksualne z mężczyznami. Wszystkie osoby w tych badaniach na początku badano w kierunku zakażenia HIV, aby upewnić się czy nie są już zakażone, a następnie zalecano przyjmowanie jednej tabletki tenofowiru z emtrycytabiną raz dziennie. Ponadto uczestnicy badań otrzymywali szerokie poradnictwo w zakresie zasad bezpieczniejszego seksu, regularnie wykonywano im badania w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także otrzymywali regularnie zapas prezerwatyw.
W badaniach wykazano, że PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
Wykazano w nich wysoką skuteczność tenofowiru i emtrycytabiny połączonych w jednej tabletce jako profilaktyki transmisji HIV. Leki te blokują ważne etapy w cyklu kopiowania się wirusa i utrudniają zakażenie. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, poprzez obecność we krwi i w innych płynach ustrojowych (sperma, śluzówka odbytu, pochwy) skutecznie zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu i rozwojowi zakażenia przewlekłego. Nieregularne ich przyjmowanie prowadzi do uzyskania zbyt małego stężenia (ilości) leku w organizmie, co może nie zapobiec zakażeniu HIV.

Czy PReP jest dla Ciebie? 
TAK, jeśli pasuje do Ciebie choć jedno z poniższych stwierdzeń:
•nie używasz prezerwatyw podczas stosunków z partnerami/kami, o których nie wiesz czy są zakażeni HIV
•zażywasz narkotyki i/lub spożywasz alkohol podczas kontaktów seksualnych
•używasz prezerwatyw i chcesz mieć 100% pewność, że nie zakazisz się HIV podczas przypadkowych kontaktów seksualnych
•nie chcesz przeżywać lęków czy doszło do zakażenia, jeśli pęknie prezerwatywa twojego partnera
•boisz się, że zakazisz się HIV od swojego stałego partnera, który nie leczy się z powodu HIV.

Niebawem Dermea Strefa Intymna rusza z własnym blogiem, na którym znajdzie się wiele interesujących informacji dotyczących PrEP, najnowszych badań, terapii i testów. Zainteresowani dowiedzą się więcej o chorobach przenoszonych drogą płciową, a w Intymnym Słowniczku znajdą odpowiedzi na pytania, których boją się lub wstydzą zadawać. Informacje będą podawane w profesjonalny i przystępny sposób, tak aby odpowiedzieć na najtrudniejsze i najbardziej krępujące pytania.
Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy temat należy do tych cięższego kalibru i nie należy do łatwych. Ale jeśli z tych informacji skorzysta chociaż garstka osób to warto uświadamiać innych i poruszać takie ważne kwestie.