3/18/2018

Terminy przydatności do użycia kosmetyków kolorowych stosowanych do wykonywania makijażu

Miałam ostatnio przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez kobiety dla kobiet. W trakcie rozmów okazało się, że nadal sprawiają Wam problemy terminy przydatności kosmetyków kolorowych. Do kiedy lub przez jaki czas należy ich używać, a kiedy bezpieczniej będzie się ich pozbyć. Postanowiłam zatem przypomnieć jeden z lepiej poczytnych postów na moim blogu i przedstawiam małą ściągawkę wzbogaconą o kilka nowych uwag.
Miłej lektury!
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak często należy wymieniać kosmetyki kolorowe, którymi na co dzień wykonujesz makijaż? A po jakim czasie należy pozbywać się starych kosmetyków?

źródło: Pinterest

W świecie makijażu profesjonaliści polecają trzymania się kilku prostych zasad:

FLUID - 12-24 miesięcy od momentu otwarcia kosmetyku, należy również zwrócić uwagę na PAO ponieważ te terminy różnią się od siebie.
Po pierwsze zależy od kosmetyku, czy jest on na bazie olejowej/tłuszczowej, czy należy do grupy tak zwanych oil-free czyli beztłuszczowych. Jeśli kosmetyk zaczyna niemiło pachnieć lub też jego struktura rozwarstwia się tzn faza tłuszczowa oddziela się od fazy wodnej lub nawet następuje zmiana odcienia podkładu, wtedy należy zaniechać używania takiego produktu.
Ta sama zasada dotyczy również korektorów i podkładów w kompakcie.

POMADKA, BŁYSZCZYK - 24 miesiące od momentu otwarcia kosmetyku.
Jeśli ulega przeterminowaniu pierwszą rzeczą na jaką zwrócimy uwagę to nieładny zapach, który powodują psujące się tłuszczowe dodatki zawarte w składzie pomadek.
Czasami również produkty do ust mogą się rozwarstwiać lub pokryć delikatnym osadem przypominającym pleśń. Wtedy należy bez żalu pozbyć się takiego kosmetyku.

TUSZ DO RZĘS – 3 miesiące od momentu otwarcia kosmetyku.
Również w tym przypadku zalecana jest ostrożność i rozsądek, zwłaszcza jeśli używamy kosmetyków do malowania innych osób. Pomimo używania na przykład jednorazowych aplikatorów należy zwrócić baczną uwagę na zapach, konsystencję czy kruszenie maskary w ciągu dnia.
Zdarzają się jednak produkty o zwiększonej pojemności kosmetyku, wtedy na własny użytek możemy spokojnie przez 4-5 miesięcy stosować taki tusz, zachowując jednocześnie czujność. Osobiście używałam tuszu przez okres około 7 miesięcy, ponieważ nie ma takiej fizycznej możliwości, żeby w przeciągu jednego kwartału zużyć maskarę o pojemności na przykład 13 ml.

EYELINERY żelowe i kremowe – 24 miesiące od momentu otwarcia kosmetyku.
Zwracam większa uwagę na wygląd, konsystencję i zapach kosmetyku. Ponieważ używamy go w okolicach oczu, musimy bardzo uważać , aby nie nabawić się uczulenia.

CIENIE DO POWIEK, PUDRY i produkty o pudrowej konsystencji – tak naprawdę te produkty nie mają określonego terminu przydatności do użycia. Jednakże bezpiecznie jest je wymieniać co 36 miesięcy od momentu otwarcia kosmetyku.
Czasami ze względu na okres użytkowania czy stopień naświetlenia produkty te mogą jedynie zmienić odcień. Ale generalnie są kosmetykami bezpiecznymi ponieważ na „suchych” powierzchniach nie namnażają się bakterie.
Jedyny kontakt powodujący niebezpieczeństwo zainfekowania kosmetyku to nasze palce, którymi ich dotykamy. Zdarza się również, że na produkcie pudrowym powstaje twarda skorupka, powstała na skutek kontaktu z naszymi palcami czy na przykład używanym często (nie pranym) puszkiem do pudru – ratunkiem dla takiego kosmetyku jest delikatne zeskrobanie ostrym narzędziem nieestetycznej warstwy i przetarcie całości powierzchni chusteczką higieniczną.

KONTURÓWKI DO OCZU I UST – 12 miesięcy od momentu otwarcia kosmetyku.
Aby odświeżyć produkt należy go po prostu zastrugać, a ostrze temperówki zdejmie starą i nieestetyczną warstwę. Należy jednak pamiętać, aby strugaczkę przeznaczoną do kosmetyków czyścić raz na jakiś czas alkoholem, aby również była narzędziem pozbawionym zarazków. Tak samo należy postępować z zalotkami do rzęs czy pęsetami do brwi.

Wszystkie wyżej opisane punkty nie są ścisłymi regułami zachowania higieny i naszego bezpieczeństwa podczas używania produktów do makijażu.
Przydatność kosmetyków zależy przede wszystkim od dwóch czynników jakimi są przydatność po otwarciu oraz daty produkcji.
Przydatność kosmetyków po otwarciu, tzw. PAO (period after opening). Większość producentów sama określa jak długo możemy używać kosmetyku od momentu jego otwarcia. Zawsze, w większości przypadków informuje nas o tym symbol otwartego słoiczka na opakowaniu kosmetyku.


Przykład PAO na opakowaniu kosmetyków


Przydatność kosmetyków po dacie produkcji – datę produkcji kosmetyków również łatwo znaleźć na opakowaniu. Jest ona wymogiem sanitarnym i świadomi własnego bezpieczeństwa również powinniśmy ją sprawdzać. Tu macie przykład, miejsce gdzie na opakowaniach kosmetyków szukać tych dat.

 
Najczęściej spotykaną formą w przypadku kosmetyków polskich marek jest umieszczenie daty do momentu, kiedy kosmetyk powinien zostać zużyty.
W przypadku producentów zagranicznych można w bardzo łatwy sposób opanować system rozczytywania kodów lub skorzystać z pomocy stron internetowych, które nam w tym pomogą. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę hasło "kalkulator ważności kosmetyków".Wszystkie kosmetyki należy przechowywać z dala od źródła ostrego światła nie tylko słonecznego, ale również jarzeniowego i źródła ciepła jakim są kaloryfery oraz wszelkiego rodzaju ogrzewanie. Osobiście trzymam moje kosmetyki w komodzie, która znajduje się w przeciwległym końcu pomieszczania względem jego ogrzewania.
Warto również pamiętać, że kosmetyki, których nie używamy też się starzeją więc nie kupujmy ich w ogromnych ilościa na zapas, bo i tak nic dobrego z tego nie wyjdzie.
Ze swojej strony polecam wszystkim zdrowy rozsądek i podejście intuicyjne do tego tematu. 
 
Życzę bezpieczeństwa i wiele radości
zarówno podczas wykonywania makijażu
jak i używania kosmetyków kolorowych.